יציקת בטון עם משאבת בטון
בטון

יציקת בטון עם משאבת בטון

קבלני בניה מבצעים יציקת בטון עם משאבת בטון שנוסעת על משאית. היא מזרימה את התערובת הסמיכה מהמערבל בטון לתבנית שיש בה פלדה לחיזוק וגמישות.

כאשר צריך להוביל את הבטון כשהוא במצב נוזלי סמיך עד לתבנית משתמשים במכונת וואקום. במיוחד כאשר עובדים והתקנתם טפסות במיקום גבוה. המפעיל מחנה את המשאית עם מנוע היניקה סמוך למערבל הבטון. הוא מחדיר קצה צינור חלולן רחב אל מיכל העירבול שבתוכות התערובת. כעת מדליק את המנוף ומוביל את הקצה השני של הצינור לעובד היציקה. היוצק אוחז חזק את פתח היציאה וממתין להפעלה. מפעיל המשאבה אוחז שלט רחוק להפעלה, ולאחר שבדק שהכל מוכן – מתחילים. השאיבה מאוד חזקה ומעלה את תכולת המערבל דרך הצינור עד למקום היציקה.

מזיגת הבטון מהמשאבה

מכונה יעילה שמתוחזקת כייאות, תשאב כמות אחידה ותזרים אותה ללא הפסקות. בעת המזיגה חשוב שהבחור ינעל נעלי עבודה אטומות לנוזלים. תערובת הבטון מכילה מלט שיוצר תגובה כימית עם החול החצץ והמים. נוזל זה צורב מאוד את עור האדם. מגע חשוף עימו יגרום לכוויות ויבלות כואבות.

יציקת בטון עם משאבת בטון
יציקת בטון עם משאבת בטון concrete casting with a concrete pump

לכן חובה גם להשתמש בכפפות איטום לידיים. ההעובד המוגן אוחז בצינור המשאבה ומניע את השפיכה לכל פינה בתבנית. היא מכסה את כל השטח כולל כיסויי מלא של מוטות ורשתות הפלדה. כך ממשיכים עד לריקון מלא של תוף המערבל. בסיום מקפלים את זרוע המנוף על ידי השלט הידני. פה הסתיים תפקידה של משאבת בטון זו. שולפים את הצינור בקצה השני  ומהדקים אותו למקומו.

ריקוע והידוק הבטון

לאחר המילוי האחיד של כל השטח, מפעילים מכשיר מרעיד ורוקע. הוא גורם לתזוזה של הנוזל לכל פינה קיימת. גם ממלא כל כיס אוויר שנוצר. הסמיכות היא שיוצרת חללים קטנים של אוויר. ההידוק גם תורם לכך, ואף מחזק את יציקת הבטון בתוך הגבולות. בעת הזו הבטון חם ומתחיל להתקרר. כדי לקרר אותו למצב חזק ועמיד נוהגים להרטיבו. במשך כל תהליך הייבוש חובה לפזר מים בתדירות גבוהה. עדיף על ידי ריסוס אדים קטנים כמו ממטרות רסס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *