יציקת גג בטון
בטון

יציקת גג בטון

גג בטון

תקרה אמורה להיות חזקה ועמידה. יציקת גג בטון מצריך אישור הנדסי, יוצרים תבנית יציבה בשילוב פלדה. את התומכות מסירים לאחר שבועיים לפחות.

אחד הדברים החשובים בביצוע היציקה, זה טפסות מדוייקת שתתמוך בכל תערובת הבטון והברזל. לחומר המילוי בתבנית יחד עם הפלדה יש משקל גבוה מאוד. כדי למנוע קריסה בעת המזיגה ולאחריה, מתקינים תמיכה עם קלונסאות, קרשים, ואף פיגומים. לאחר היבוש ממתינם לפעמים כמה שבועות עד לפירוק התבנית. בטון שהתקשה והתייבש, הופך להיות חומר מוצק חזק מאוד. זה השלב האחרון להתקנת תשתיות חשמל, מים, ביוב, ותקרורת. את הצינורות של כולם יש לבודד מהתערובת הנוזלית במכילה מלט. המלט הינו חומר צורב ומאכל חומרים אחרים. ישנה צנרת ותעלות מבודדות עמידות לאיכול. הם יגנו על הכבלים. צינור מים חמים גם עוטפים בחומר מבודד לשמירה על טמפרטורת המים.

עובי גג הבטון

בדירות מגורים בחדר סטנדרטי, יוצקים לפחות למידה של  20 סנטימטר. כמובן שהוא מזוויין בברזל, כמגון רשת לפדה ומוטות. אם יש כבר קירות קיימים, נוהגים גם לקדוח בהם, ולהתקין מוטות – שפיצים. את מוטות הפלדה הללו מדביקים בעזרת אפוקסי מיוחד, וקושרים לרשת שברצפה. התקן הישראלי קובע איזה קוטר יהיה לברזלים אלו בעת הכנת הטפסות. אם מדובר על אולם רחב ומרחק ניכר בין הקירות, העובי גדול יותר.  גם חישובי הברזל והעומס עליהם שונה. בהנחה שמוותרים על עמודי תמיכה באמצע. כמו באולם אירועים עם מפתח רחב. משטח זה לרוב תחום בין כמה קירות או מחיצות. לעיתים נדירות לקוח דורש לבנות עבורו את הגג על עמודים או מעל קשתות. זו דוגמה טובה לתקרה של חניה פרטית בבית מגורים. כי אנשים מתקינים גג סנטף מפוליקרבונט  עמיד לאקלים הישראלי.

איך יוצקים גג בטון

בקצרה : בונים את התבנית עם תמיכה, מניחים מוטות ורשתות ברזל. בודקים שיש את כל צינורות החשמל והתקשורת כולל מים וביוב בתוך התבנית. המקפידים קושרים אותם טוב לברזלים. ברור שיש צורך בכלי שיכול להעלות את הבטון למעלה לצורך המזיגה. מנוף שואב את התערובת כשהיא עדיין נוזלית, ובקצה היציאה של הצינור אוחז עובד. הוא מניע את השפיכה לכל המקומות במשטח עד למילוי מלא. עובד אחר מבצע הרעדה כדי שלא יהיו כיסי אוויר. מיישרים עם  כלי הדומה למגב. מניחים לה להתייבש כאשר מידי פעם מרטיבים או עושים אשפרה מיוחדת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *