טפסות לבטון
בטון,  ניסור וקידוח בטון

טפסנות בטון

זהו מקצוע בתחום הבניה, הכוונה לעובד היוצר טפסות שהן תבניות עבור הבטון שצריך למזוג, מייצר בדרך כלל מעץ לקירות,עמודים, גג או שלד הבניין.

בכדי לצקת בטון צריך להקים תבנית מתאימה, ועמידה ללחצי מסה ואף חום. החימום נוצר בעת יציקת בטון ונגרם בגלל הריאקציה הכימית בין המלטח ושאר המרכיבים. לבנייה וחיבור קרשי עץ בצורה בטוחה, מריך ניסיון וגם מומחיות. הידע שצוברים עם הזמן רק מגדיל את המקצועיות של הטפסן. זהו מקצוע שאפילו לומדים אותו ומכשירים עובדים בקורסים במכללות מתאימות. מי שאינו עובד בבניין לא יאמין, אבל הוא כולל 80 שעות לימוד אקדמאיות. התלמידים נדרשים ללמוד כמה נושאים כמו חישוב כמויות וקריאת תוכנית בניה. עלות שכרו של מנוסה בתחום הינה גבוהה משכרו של עובד בניין רגיל. זה גם משפיע על המחיר של הבטון. לכך יש להוסיף גם את חישובי מוטות הפלדה הלא זולים.

טפסות בטון מוכנות

בישראל ישנן חברות שכבר משווקות תבניות מוכנות לבטון. לדוגמה תבנית לעמודי בטון בקטרים שונים. הן ברובן עשויות פלסטיק עמיד לחומר הכימי בתערובת. בארץ גם מייצרים עבור קבלנים גם כאלו המיועדות לקירות שלמים. מובילים אותן במשאיות מנוף אל אתר הבניה. מורידים  אל הקרקע במיקום המיועד תוך כמה שעות. יש גם מכלול של חלקי טפסות שמרכיבים במקום בהתאם למידות נדרשות של הבטון. חלקן מודולריות קלות משקל והעובדים נושאים אותן בידיים. במיוחד אתרי בניה ללא מנוף או ציוד צמה. מרכיבים ומחברים באופן פשוט יחסית.כך חוסכים עד 70 אחוז מהזמן לטפסות מקרשי עץ. גם מוזילים  את העלות וגם של הזמן הינה כדאית בלא מעט מקרים.

יציקת בטון לטפסות

בין אם זו טפסות מעץ וקרשים קשורים בחוטי ברזל, או תבניות מוכנות. יוצקים בטון סמיך לתוכה רק לאחר שהותקנו מוטות פלדה ורשתות הברזל. לאחר שהתערובת התייבשה והתמצקה ניתן מפרקים את המסגרת שלו. הרבה פעמים קורה שהוא נדבק למבגרת העץ וקשה להפריד. קבלני שיפוץ מנוסים טוענים שאם מורחים על הקרשים שמן מכונות מראש – מונעים הדבקה. מסגרות הפלדה ליציקות מיועדות לעומסים כבדים. הן עמידות ללחצי משקל ומחזיקות מעמד מול עיוותים וכיפוף, או חלילה קריסה. וכמו בכולן, עושים בהם שימוש חוזר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *