ליקויי בניה
בטון,  מחיר בטון,  מפקח בניה

ליקויי בניה

צמצום ליקויי בניה עם מפקח

הימצאותם של ליקויי בניה כמדד ליעילותו של מפקח בניה. הוא הנציג אשר ניהל את כל תהליך הבניה מראשיתה, אולם ישנם לא מעט מצבים בהם הליקויים הינם כורח המציאות. חלקם אף נסתרים ואינם ידועים למנהל הפיקוח, ממש נעלמים ממנו.

ליקויי בניה
ליקויי בניה איתור ותביעת קבלן בניה deficiency-building

ראשית צריך להבין ולהתייחס אל אתר הבניה בו מקימים את הבית כאילו היה קו ייצור. בשטח עצמו  יש להקפיד על ביצוע שלבים ופעולות לפי סדר נכון. כל זאת תוך שמירה על כלל איכות ועמידה בתקנים ודרישות הייצור. הימנעות או דילוג על הליך או פעולה נכונה – יובילו בקרוב מאוד לפגיעה ונזק למוצר.

יציקת בטון ומניעת ליקויים

כל תוספת של חדר או קומה בבית מחייבת תשתית מבטון. גם הוספת ממד מבטון מזויין לצרכי הגנה. אם סיימתם את קבלת האישור יחד עם היתר הבניה – מתחילים בביצוע היציקה. את הבטון יוצקים לתוך תבניות עם פלדה. מהנדס מוסמך, צריך לנהל את הביצוע התקני. מידות, כמויות, בדיקת איכות ומזיגת תערובת הבטון לטפסות. ליווי תהליך הייבוש והאשפרה, הסרת התומכות ועד לקבלת בטון יבש וחזק.  דוגמה לכך בהתייחסות לשלד המבנה שבנוי מיציקת בטון אשר התייבש והספיק להתקשות. קבלן שלד אשר טעה בגובה יציקת התקרה ישפיע מאוד על המשך ההקמה שהרי ישנה סטייה מהתכנית והשירטוטים. במידה וכך הם פני הדברים ואין מקום לשיפור – יש לעצור מייד את הבניה. לבחון האם אפשר לפרק את החלק משלד המבנה שאינו תואם למידות, ולצקת מחדש.

שיפוץ עם מפקח בניה

כאשר מדובר על שיפוצים גדולים, ולא צביעת קיר או החלפת פרקט בחד ילדים. כאשר מתחילים רמונט כללי כולל הסרת קירות והקמת מחיצה נוספת. או הוספת קומה לבית – מזמינים קבלן לשיפוץ. ואת כל תהליך השינוי מבצעים עם מהנדס שמשגיח על הפעילות. אנו מתייחסים למקרה זה בית או מבנה מגורים.  בעת תהליך הבניה לפני כל מטלה לעובדים יש קווים מנחים והוראות ביצוע. ההקפדה ליישום שלהם עד לרמה של בנאי או קבלן בניה שאמון על החלק שלו בכל העשייה. טעות אחת קלה יכולה להגרר ולהשפיע על שאר המהלכים בעתיד עד כדי אי יכולת לתקנם.

סוגי ליקויים של בניית בית

ישנם ליקויים שהם בטיחותיים כמו חשמל גלוי, צנרת גז לא מאובטחת. הסכנה בהם לדיירי הבית ואף לסביבה גדולה. בנוסף  להם יש ליקויי שלא ניתנים לתיקון. טיח או מרצפות עקומות ניתן להחליף ולסדר בצורה ראוייה. אבל יציקות בטון עקום, או לא לפי תקן או בשונה מהשירטוטים – בעיה ענקית. פירוק תקרה זו אפשרי בדרך כלל רק על ידי ניסור בטון ביהלום של חברה טובה. ליקויי בניה הקשורים לשלד המבנה הים קריטיים ותיקון ליקויי שכאלו ממש מתסכלים. העלות גבוהה מאוד וחשוב לוודא ולסכם בכתב עם המבצע שהם באחריותו ועל חשבונו. דאגו להגדיר שזה מלבד פיצויי כספי כזה או אחר בגלל עיכוב שניגרם בעיקבותם.

איתור ליקויי בניה

רק בתום הבניה מומלץ לבצע איתור ליקויי בניה כחלק מתהליך המכונה בדק בית. כאן יכולים לאתר את כל הליקויים אשר מפקח בניה לא יכל למנוע בעת ההקמה. במפעל תעשייה לצורך איתור ליקויים בייצור מבצעים בקרת איכות. נוהגים לקחת מידי פעם דגימות מסוף אחד התהליכים ולבחון את האיכות בצורה סטטיסטית מול הדרישות. באתר בניה אפשר למצוא ליקויים גלויים לעין. ויש כאלו שרק בעזרת מכשירי מדידה כמו רטיבות. אבל זאת בסיום ההקמה ותחילת הכניסה לגור בו. ברשות חברות הבדיקה כלי מדידה משוכללים לזיהווי וגילויי ליקויים או רטיבות מתחת לריצוף, מרחקים ומידות של שטחים וגדלים של חדר בתוך מבנה וכדומה. לשם כך עדיף לפנות אל חברה מוכרת וידועה שמכירה את כל רזי הבניה וסוגי הליקויים. 

סוגי ליקויי בניה

הבעיות השכיחות שהינם תוצאה של איכות לא גבוהה מצד העוסקים במלאכת ההקמה. כמובן שללא השגחה ובקרה בעת התהליך – יגדלו משמעותית התוצאות של ליקויים אלו. חלקם  יהיו גלויים לכל מי שגם אינו מקצוען בתחום.  חשוב יותר זה הידע והכרת תקני הבניה שחלים על כל חברה אם מבחינת איכות או בטיחות. גם מראה אסטטי יכול להיקרא ליקויי.  למשל מרצפות אשר הונחו לא לפי סדר העיטורים שישנם על גביהם. פגיעה באסטטיקה כמו רצפה עקומה עם שקעים ומרצפות לא אחידות או סדוקות. כמה ימים לפני הגעת הבודקים לצורך איתור הליקויים של הבניה, עירכו סריקה מקודדקת בבית. לצורך השוואה בקרו גם בכמה בתים שנידגמו לצורך העיניין אם מדובר במבנה משותף. סמנו  וציינו כל חלק כגון אמבטיה או חדר שינה ורישמו את כל מה שניראה לכם שאינו כשורה. לדוגמה : סדקים, נזילות, קירות עקומים, איטות קלוקל, חלונות ושאר מרכיבים. את הרשימה מסרו לבודק שתוך כדי תהליך האיתור של ליקויי הבניה יעבור וישווה אותם במציאות כנגד הגילויים שלו.

ליקויי בניה ותביעה

בדרך כלל החברה שביצעה את תהליך איתור ליקויי בניה תגיש לכם דוח. זהו דוח ליקויי בניה מפורט לפי כל ליקויי. לכך יתווסף גם הכשלים שקיימים לתקנו בליויי עלות משוערת של התיקון או הפיצויי בעבורו. את הדוח הגישו בצורה רישמית ודאגו לשמור אסמכתא לכך. ראיה כגון אישור משלוח או דואר רשום או הקלטת של הגשה ודרישה לתיקון מה שאפשרי במציאות. אל תתביישו לדרוש גם פיצויי כספי עבור בעיות שאין אפשרות מעשית לתקן אותם. אבל : אינכם משפטנים ואתרם עלולים ליפול בלשונכם, או לבצע כמה טעויות. כדי למנוע טעויות שיעלו לכם גם הרבה כסף, פנו אל עורכי דין מתחום מקרקעין. הרי את מיטב ממונכם השקעתם בבניה של הבית ואתם הלקוחות הלא מרוצים שיצטרכו להתגורר יחד עם המשפחה בבית מגורים זה. הכינו את עצמכם למסכת של התחמקויות ותשובות לא ברורות מצד הקבלן או חברת הבניה.  זה חלק מהתהליך שבו היזם הסורר צריך להתיש אתכם. לרוב הקבלנים נוחלים הצלחה מסויימת על ידי ביצוע חלק מהתיקון. לא תמיד כמו שצריך לתקן.

עורכי דין ליקויי בניה

אם קבלן הבניה מסרב או לא מבצע תיקון שמביע רצון – זה עילה לתביעה משפטית. אתם כאנשים שלא רודפים כאבי ראש וריצות שווא תעדיפו להתפשר ולבלוע את הגלולה המרה בתואנה שזה מה שיש. טעות קריטית מצד בעלי דירות רבות הינה להזניח את התביעה של הקבלן עקב ליקויי בניה שהוא סרב לתקן. יש כאלה שממש  אין ביכולתו לשפר – אז סביר שמגיע לכם פיצוי כספי. אם תוך פרק זמן סביר לא מולאו כל דרישותכם, או שלא נעשו לכייאות מומלץ לפנות אל עורכי דין מהתחום.  בידקו את האפשרות להגשת תביעה בגין ליקויי בניה שמופיעים בדוח. חשוב להבין כי את כל העליות שרשומות מול כל ליקויי – לעיתים החברות מנפחות מעט ומגזימות בעלות הכספית.  אל תצפו לקבל בבית המשפט פיצויים מדוייקים של הסכומים הללו. ההליך המשפטי לדברי עורכי דין ( אשר תחום ההתמחות שלהם הינו תביעת קבלנים וחברות בניה בגין ליקויי בניה) ארוך. הוא יכול אמנם להמשך עד כדי שנים מסיבות שונות.  אולם לעיתים ישנה אפשרות יעילה להשיג תוצאות טובות מאוד במשפט ואף לקצר אותו בצורה יעילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *